Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Przełamując Nie Tylko Fale” przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zrealizowało projekt NIE MÓWIĘ, ALE POROZUMIEWAM SIĘ mający na celu prowadzenie zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężeniami z problemami w komunikowaniu się.
Prowadzenie zajęć indywidualnych mających na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania dzieci i młodzieży niepełnosprawnych z uwzględnieniem ich możliwości rozwojowych. W szczególny sposób rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężeniami objętych programem. Usprawnianie i wspieranie funkcjonowania dzieci i młodzieży niepełnosprawnych w rodzinie w tym wspomaganie rodziców, włączenie ich w proces usamodzielnienia i terapii. Program ten miał na celu ukierunkowanie terapii dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężeniami do pełniejszego włączenia ich do społeczeństwa poprzez rozwój komunikacji z wykorzystaniem ich potencjału i możliwości rozwojowych (rozwój komunikacji intencjonalnej oraz komunikacji alternatywnej).
Programem zostało objęte sześcioro dzieci z województwa pomorskiego.
Dzięki zdobyciu kompetencji komunikacyjnych przez dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie ze sprzężeniami z problemami w komunikowaniu się maja możliwość do komunikowania swoich potrzeb najbliższemu otoczeniu. Dzięki odkryciu możliwości komunikowania się z otoczeniem dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie ze sprzężeniami z problemami w komunikowaniu chętniej uczestniczą w życiu rodziny. Dzięki temu również wygasają u dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężeniami z problemami w komunikowaniu się zachowania niepożądane , tak często zaburzające funkcjonowanie całej rodziny. Nabycie kompetencji komunikacyjnych przez dzieci i młodzież niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężeniami z problemami w komunikowaniu i wygasanie zachowań niepożądanych umożliwi im oraz ich rodzinom na udział w imprezach o różnym charakterze w tym integracyjnych umożliwiając im dalsze zdobywanie kompetencji społecznych. Włączenie rodziców w terapię dziecka umożliwi kontynuacje procesu terapeutycznego i utrwalenie rezultatów terapii.
Więcej na temat komunikacji alternatywnej